Začasno zadržanost od dela ugotavlja na prvi stopnji imenovani zdravniki ZZZS. Imenovani zdravnik odloča:
o začasni nezmožnosti za delo iz bolezenskih razlogov za delo nad 30 dni in v vseh drugih primerih, ko je izplačevalec nadomestila plače obvezno zdravstveno zavarovanje, razen če gre za nego, spremstvo ali izolacijo zavarovane osebe, o kateri odloča njen osebni zdravnik;
o zahtevi zavarovanca ali delodajalca za presojo ocene izbranega osebnega zdravnika o začasni nezmožnosti za delo do 30 dni.
V primerih iz prve točke imenovani zdravnik odloča na podlagi predloga osebnega zdravnika, v drugem primeru pa na podlagi pritožbe zavarovanca oziroma delodajalca.
Ugotavljanje začasne zadržanosti od dela
Imenovani zdravnik ZZZS odloča na podlagi medicinske dokumentacije, ki jo pridobi od osebnega zdravnika in na podlagi morebitnega pregleda zavarovane osebe. Pregled pri imenovanemu zdravniku ZZZS mora biti opravljen v primeru, če to zahteva zavarovanec. O svoji odločitvi imenovani zdravnik ZZZS izda odločbo in sicer najpozneje v 8 dneh po prejemu zahteve oziroma predloga osebnega zdravnika. Zavarovana oseba mora ravnati v skladu z izrekom odločbe od dneva prejema dalje.
Vročanje odločb
Z uveljavitvijo Zakona za uravnoteženje javnih financ, ki je začel veljati 31.5.2012, se odločba, s katero se odloči o začasni nezmožnosti za delo, delodajalcu vroči z navadno vročitvijo, vročitev pa se šteje za opravljeno tretji dan od dneva odpreme.
Zaradi spremenjenega načina evidentiranja zavezanca za prijavo, po katerem je kot zavezanec evidentiran le sedež poslovnega subjekta, se odločbe, ki se nanašajo na začasno zadržanost od dela, do katerih je kot stranka v upravnem postopku upravičen tudi delodajalec, vročajo poslovnemu subjektu, ki je zavezanec za prijavo (delodajalcu) na sedežu in ne več njegovim poslovnim enotam, kjer zavarovanec dejansko dela.
Pritožba zoper odločbo imenovanega zdravnika
Če se zavarovana oseba ali delodajalec ne strinjata z odločbo imenovanega zdravnika ZZZS, lahko v roku 5 delovnih dni po prejemu odločbe vložita pritožbo pri imenovanemu zdravniku ZZZS, ki je odločbo izdal. Pritožbo obravnava zdravstvena komisija ZZZS. Ne glede na vloženo pritožbo se mora zavarovanec ravnati skladno z odločbo imenovanega zdravnika ZZZS.
Postopek na zdravstveni komisiji
Po prejemu pritožbe zoper odločbo imenovanega zdravnika ZZZS, zdravstvena komisija ZZZS opravi obravnavo in o svoji odločitvi izda odločbo. Zdravstvena komisija ZZZS pred odločitvijo zavarovanca pregleda, če:
zavarovanec to izrecno zahteva v pritožbi, ali
če zdravstvena komisija oceni, da je pregled potreben.
V navedenih dveh primerih zdravstvena komisija ZZZS povabi zavarovanca na osebni pregled, v nasprotnem primeru pa sprejme odločitev na podlagi medicinske dokumentacije, ki jo pridobi od imenovanega zdravnika ZZZS ali osebnega zdravnika ter dokumentacije, ki jo je zavarovanec priložil pritožbi. Zdravstvena komisija ZZZS odločbo izda najpozneje v 8 dneh po prejemu popolne pritožbe. Če se zavarovana oseba ali delodajalec z odločbo zdravstvene komisije ZZZS ne strinjata, lahko vložita tožbo pri Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani.
Osebni zdravnik predlog za podaljšanje začasne zadržanosti od dela posreduje imenovanemu zdravniku na obrazcu Predlog imenovanemu zdravniku (Obr. IZ) Pisno pritožbo zoper odločbo imenovanega zdravnika je potrebno vložiti pri pristojnem imenovanem zdravniku ZZZS.
Upravna taksa
Takse prosto.
Predvideni rok za odločitev
Skladno z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, o svoji odločitvi imenovani zdravnik izda odločbo, najpozneje v osmih dneh po prejemu zahteve oziroma predloga osebnega zdravnika.