Pogosta vprašanja

Če ste obiskali zdravnika, ki je del javne zdravstvene mreže v tujini, potem preverite, ali ste morda prejeli le račun za doplačilo. Evropska kartica ne krije stroškov doplačil. ZZZS vam teh stroškov ne povrne

Evropska kartica vam omogoča dostop do zdravstvenih storitev v tujini pod enakimi pogoji kot zavarovancem države, v kateri začasno bivate. To pomeni, da so tudi za vas obvezna določena plačila, doplačila oziroma lastna udeležba, kadar je tako določeno s predpisi države, v kateri se zdravstvena storitev uveljavlja.

Če ste obiskali zdravnika, ki ni del javne zdravstvene mreže, ste morali sami plačati stroške opravljenih zdravstvenih storitev. Zasebni izvajalci, ki niso del javne zdravstvene mreže namreč ne sprejmejo evropske kartice. Na ZZZS lahko vložite vlogo za povračilo teh stroškov. Več o povračilu stroškov

Evropska kartica ne krije stroškov prevoza v domovino, temveč le do najbližje zdravstvene ustanove v tujini.

Stroške prevoza v domovino morate plačati sami. ZZZS vam teh stroškov ne povrne, ker to ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji.

Turistične ambulante so zasebni izvajalci zdravstvenih storitev (niso del javne zdravstvene mreže), kar pomeni, da ne sprejmejo evropske kartice. Stroške opravljenih storitev v teh ambulantah morate kriti sami. Na ZZZS lahko vložite vlogo za povračilo teh stroškov. ZZZS vam povrne stroške le za nujne zdravstvene storitve, in sicer v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji. Več o povračilu stroškov.

Evropska kartica ne krije stroškov doplačil oziroma stroškov participacije oziroma stroškov sodelovanja pri stroških zdravstvenega varstva, ki ste jih morali plačati pri uveljavljanju zdravstvenih storitev v tujini. ZZZS vam teh stroškov ne povrne.

Evropska kartica vam omogoča dostop do zdravstvenih storitev v tujini pod enakimi pogoji kot zavarovancem države, v kateri začasno bivate. To pomeni, da so tudi za vas obvezna določena plačila, doplačila oziroma lastna udeležba, kadar je tako določeno s predpisi države, v kateri se zdravstvena storitev uveljavlja.

Ažurne informacije o višini stroškov participacije na Hrvaškem so dostopne na spletni strani HZZO:

https://hzzo.hr/novosti/dzo/novi-iznosi-sudjelovanja-u-troskovima-zdravstvene-zastite in 

https://hzzo.hr/obvezno-zdravstveno-osiguranje-0/opseg-prava-na-zdravstvenu-zastitu-iz-obveznoga-zdravstvenog.

Nujno zdravljenje in nujna medicinska pomoč vključujeta vse tiste zdravstvene storitve, ki jih ni mogoče odložiti, ne da bi bilo ogroženo vaše življenje ali zdravje.

Potrebne zdravstvene storitve so vse zdravstvene storitve, ki jih ni mogoče odložiti do vrnitve v Slovenijo. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki vas sprejme na zdravljenje v drugi državi članici EU, EGP, Švici ali Združenem kraljestvu.

Več o obsegu storitev na podlagi evropske kartice

 

Evropska kartica ne krije:

  • stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo zasebni izvajalci, ki niso del javne zdravstvene mreže v tujini - ZZZS vam povrne stroške v višini, kot bi jih priznala tuja zavarovalnica,
  • (v večini tujih držav) stroškov prevoza s smučišča s helikopterjem ali reševalnimi sanmi - ZZZS vam povrne stroške v višini, kot bi jih priznala tuja zavarovalnica (v veliki večini primerov povračila ni ali pa je precej nižje od dejansko plačanih stroškov),
  • stroškov prevoza iz tujine v domovino - ZZZS vam teh stroškov ne povrne,
  • stroškov doplačil (participacije) - ZZZS vam teh stroškov ne povrne
  • stroškov načrtovanega zdravljenja v tujini - več o načrtovanem zdravljenju v tujini.

Večji obseg kritja stroškov si lahko zagotovite s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini, pri zavarovalnicah, ki ponujajo tovrstna zavarovanja.

Če ste sami plačali stroške nenačrtovanih zdravstvenih storitev v tujini, lahko na ZZZS vložite vlogo za povračilo stroškov.

Vlogo lahko oddate preko spletnega obrazca (eVloga), kot je prikazano v videoposnetku. Za oddajo eVloge ne potrebujete digitalnega potrdila. 

Če boste vlogo oddali preko spletnega obrazca, pri vrsti povračila označite »zdravljenje v tujini«, pri vrsti zdravljenja v tujini pa »zdravstvene storitve med začasnim bivanjem v tujini«. 

K vlogi priložite:

  • račun in dokazilo o plačilu računa,
  • zdravstveno dokumentacijo (npr.: zdravniški izvid, odpustno pismo),
  • drugo (npr.: recepte za zdravila, naročilnico za medicinski pripomoček, nalog za reševalni prevoz).

Med začasnim bivanjem v drugi državi članici EU lahko z evropsko kartico uveljavljate nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže v tej državi.

Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki vas sprejme na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v drugi državi. Navedeno pomeni, da vam mora zdravnik na podlagi evropske kartice nuditi zdravstvene storitve v takem obsegu, da se vam zaradi zdravljenja ni treba vrniti domov pred iztekom nameravanega bivanja v drugi državi.

Navedene zdravstvene storitve uveljavljate skladno s predpisi države, v kateri iščete zdravniško pomoč, kar pomeni, da je potrebno ponekod določene storitve doplačati. Stroškov doplačil vam ZZZS ne povrne. 

Informacije o načinu uveljavljanja zdravstvenih storitev po posameznih državah lahko poiščete na spletni strani Evropske komisije:

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1021&langId=sl

Evropska kartica krije tudi stroške storitev, ki se zagotavljajo v zvezi s kroničnimi ali obstoječimi boleznimi (dializa, kisikova terapija, posebno zdravljenje astme, ehokardiografija v primeru kroničnih avtoimunskih bolezni, kemoterapija).

Da boste lahko te storitve uveljavljali na podlagi evropske kartice, se je treba še pred odhodom obrniti na izbranega izvajalca, ki je del javne zdravstvene mreže v tujini in se dogovoriti za termin. S seboj nesite tudi zdravstveno dokumentacijo, iz katere je razvidno, kakšno zdravljenje potrebujete.