Elektronsko potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela (eBOL)
Od kdaj naprej
Zdravniki, ki so pooblaščeni za izdajo potrdil o upravičeni zadržanosti od dela, ta potrdila v elektronski obliki izdajajo od 1. 1. 2020 naprej. Zdravniki jih sproti zapišejo v informacijski sistem ZZZS, kjer so z uporabo sistema SPOT (e-VEM) takoj dostopni delodajalcem.
Zavarovanci za zadržanosti od 1. 2. 2020 naprej v ambulanti ne prejmejo več papirne listine, saj morajo delodajalci vse eBOL, ki se nanašajo na njihove delavce in zadržanosti od vključno februarja 2020 naprej prevzemati sami z uporabo sistema SPOT (e-VEM).
Izjema so zavarovanci, katerih delodajalci nimajo pravne podlage za uporabo sistema SPOT:
- zaposleni pri fizičnih osebah;
- zaposleni pri tujih in mednarodnih organizacijah in ustanovah, tujih konzularnih in diplomatskih predstavništvih v Sloveniji;
- nekatere osebe, ki so v delovnem razmerju na območju Slovenije pri osebah, ki opravljajo poklicno dejavnost kot edini in glavni poklic (npr. zaposleni pri verskem uslužbencu);
- kmetje,
- verski uslužbenci,
- sočasne zaposlitve, samozaposlitve ter družbeniki v drugi državi članici EU.
Ti zavarovanci v ambulanti prejmejo izpis eBOL, ki je pripravljen na običajnem belem papirju formata A4. Na izpisu morajo biti navedeni podatki o digitalnem podpisu zdravnika (ime in priimek zdravnika, izdajatelj in serijska številka zdravnikovega digitalnega potrdila).
Zavarovanci prejmejo potrdilo v papirni obliki tudi v redkih primerih nedelovanja informacijskega sistema. Če osebje v ambulanti lahko potrdilo natisne, bo pripravljeno na običajnem belem papirju. Sicer pa ročno izpolnijo zelen predtiskan obrazec. V obeh teh primerih mora potrdilo biti žigosano in lastnoročno podpisano s strani zdravnika. Zdravniki morajo po odpravi napake pripraviti tudi elektronsko potrdilo, tako da zavarovancem papirnega potrdila ni potrebno dostaviti delodajalcu, razen če delodajalec potrdilo potrebuje v zelo kratkem času.
Dostop do eBOL
Zavarovanci lahko z digitalnim potrdilom dostopajo do svojih eBOL na ZZZS-jevem portalu za zavarovane osebe na naslovu https://moj.zzzs.si. Tu lahko zavarovanec med drugim preveri, ali je zdravnik že izdal eBOL, ali je na eBOL navedeno pravilno obdobje zadržanosti od dela in pravilen razlog zadržanosti ter če je bil morebiten napačen eBOL preklican.
Zavarovanec lahko prenese eBOL na svoj računalnik - na primer za potrebe uveljavljanja pravic na drugih področjih (nezgodno zavarovanje, inšpekcijski postopki,…).
Za dostop do portala zavarovanec potrebuje neslužbeno digitalno potrdilo za fizične osebe enega od slovenskih izdajateljev (SIGEN-CA, PostaRCa, AC NLB ali Halcom-CA) ali digitalno potrdilo SIGOV-CA, ki ga prejmejo uslužbenci v državni upravi. Digitalno potrdilo SIGEN-CA je mogoče na Upravni enoti pridobiti brezplačno.
Če zavarovanci ne razpolagajo z ustrezno računalniško opremo in digitalnim potrdilom, lahko eBOL prejmejo tudi na najbližji enoti ZZZS, na vpogled ali izpis pa ga lahko dobijo tudi pri svojemu delodajalcu.
Pridobitve za zavarovanca
eBOL olajša postopke zavarovancu, saj zdravnik lahko izda eBOL za 10 koledarskih dni vnaprej ali več, če ga izda po odločbi imenovanega zdravnika ali zdravstvene komisije ZZZS. Zdravnik lahko izda eBOL tudi v odsotnosti zavarovanca, če oceni, da ni potreben pregled zavarovanca. Zavarovancu tudi ni potrebno dostaviti potrdila delodajalcu.
Obveznosti za zavarovanca
Kljub uvedbi eBOL morajo zavarovanci še vedno sami poskrbeti za vse spremembe v zvezi z bolniškim staležem. Tako morajo zavarovanci obvestiti svojega zdravnika o podaljšanju bolniškega staleža in dostaviti potrebno dokumentacijo, v kolikor z njo ne razpolaga osebni zdravnik. Prav tako morajo zavarovanci sporočiti zaključek bolniškega staleža in se z osebnim zdravnikom dogovoriti za izdajo eBOL ter javiti morebitne druge spremembe.
Navodila in gradiva