Skladno s 44.a členom ZZVZZ ima zavarovana oseba pravico do pregleda, preiskave ali zdravljenja v tujini oziroma do povračila stroškov teh storitev, če so v Republiki Sloveniji izčrpane možnosti zdravljenja, s pregledom, preiskavo ali z zdravljenjem v tujini pa je utemeljeno pričakovati ozdravitev ali izboljšanje ali preprečitev nadaljnjega slabšanja zdravstvenega stanja.
Skladno s 44.b členom ZZVZZ ima zavarovana oseba v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 883/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti (UL L št. 166 z dne 30. 4. 2004, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo Sveta (EU) št. 517/2013 z dne 13. maja 2013 o prilagoditvi nekaterih uredb ter odločb in sklepov na področjih prostega pretoka blaga, prostega gibanja oseb, prava družb, politike konkurence, kmetijstva, varnosti hrane, veterinarske in fitosanitarne politike, prometne politike, energetike, obdavčitve, statistike, vseevropskih omrežij, pravosodja in temeljnih pravic, pravice, svobode in varnosti, okolja, carinske unije, zunanjih odnosov, zunanje, varnostne in obrambne politike ter institucij zaradi pristopa Republike Hrvaške (UL L št. 158 z dne 10. 6. 2013, str. 1), in Uredbe (ES) št. 987/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti (UL L št. 284 z dne 30. 10. 2009, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (EU) št. 1224/2012 z dne 18. decembra 2012 o spremembi Uredbe (ES) št. 883/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o koordinaciji sistemov socialne varnosti in Uredbe (ES) št. 987/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004 (UL L št. 349 z dne 19. 12. 2012, str. 45), pravico do pregleda, preiskave ali zdravljenja v drugi državi članici Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije, oziroma do povračila stroškov teh storitev, če ji je bila v Republiki Sloveniji pri vpisu v čakalni seznam določena čakalna doba, ki presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, pa v Republiki Sloveniji ni drugega izvajalca, ki ne presega najdaljše dopustne čakalne dobe, oziroma če ta ni presežena, če ji je bila določena čakalna doba, ki presega razumen čas.
Skladno s 44.c členom ZZVZZ ima zavarovana oseba v skladu z določbami Direktive 2011/24/EU pravico do povračila stroškov zdravstvenih storitev, ki so pravica iz obveznega zavarovanja v Republiki Sloveniji in ki jih uveljavi v drugi državi članici Evropske unije:
Predhodna odobritev ZZZS je pogoj za uveljavljanje pravice do povračila stroškov naslednjih zdravstvenih storitev:
Ne glede na določbe prvega odstavka 44.c člena ZZVZZ zavarovana oseba ni upravičena do povračila stroškov za:
|
Z7_JI50HJS0M0K7A0ATCSGT063042
|
||||||||||
Z7_JI50HJS0M0L720ATCCG5N830I4
|
a. Zdravljenje v skladu s 44.a členom ZZVZZ (izčrpane možnosti zdravljenja v Republiki Sloveniji)
|
Postopek odločanja o upravičenosti do zdravljenja v tujini se uvede na zahtevo (vlogo) zavarovane osebe. Zahteva zavarovane osebe je potrebna tudi v primeru, ko zdravljenje v tujini predlaga klinika ali inštitut, kjer se zavarovana oseba zdravi.
Za odločanje o napotitvi na zdravljenje v tujino je pristojna uradna oseba ZZZS, katera na podlagi zdravstvene in druge dokumentacije, mnenja klinike, oz. inštituta ter morebitnega mnenja imenovanega zdravnika, člana zdravstvene komisije ali drugega zdravnika ZZZS, odloči o utemeljenosti predlaganega zdravljenja v tujini. Za prevzem stroškov odobrenega zdravljenja v tujini, pristojna območna enota izda zavarovani osebi ustrezno listino.
Pristojna območna enota ZZZS po končanem zdravljenju oz. po opravljenem pregledu na podlagi poročila o višini nastalih potnih stroškov zavarovani osebi le-te povrne.
Več o zdravljenju v skladu s 44.a.členom ZZVZZ (izčrpane možnosti zdravljenja v Republiki Sloveniji)
b. Zdravljenje v skladu s 44.b členom ZZVZZ (preseganje najdaljše dopustne čakalne dobe ali preseganje razumnega časa)
b. Zdravljenje v skladu s 44.b členom ZZVZZ (preseganje najdaljše dopustne čakalne dobe ali preseganje razumnega časa)
|
Kadar je podana vloga za zdravljenje v tujini zaradi dolgih čakalnih dob v Republiki Sloveniji, se ugotavlja, ali je najdaljša dopustna čakalna doba za določeno storitev presežena in ali v Republiki Sloveniji ni drugega izvajalca, kjer le - ta ne bi bila presežena.
c. Zdravljenje v skladu s 44.c členom ZZVZZ (odločitev za zdravljenje v drugi državi članici Evropske unije)
c. Zdravljenje v skladu s 44.c členom ZZVZZ (odločitev za zdravljenje v drugi državi članici Evropske unije)
|
Predhodna odobritev ZZZS kot pogoj za uveljavitev pravice do povračila stroškov zdravljenja v tujini, se zahteva v primerih, ko gre za bolnišnične zdravstvene storitve, ki vključujejo prenočitev zavarovane osebe ter zdravstvene storitve, ki zahtevajo uporabo visoko specializirane in drage medicinske infrastrukture ali medicinske opreme (seznam storitev določi minister s podzakonskim aktom). Kadar je podana vloga za zdravljenje v tujini v skladu s 44.c členom ZZVZZ, je potrebno ugotoviti, ali je najdaljša dopustna čakalna doba za določeno storitev presežena in ali v Republiki Sloveniji ni drugega izvajalca, ki bi lahko zagotovil storitve v okviru najdaljše dopustne čakalne dobe za določeno storitev.
Web Content Viewer
Pravna podlaga
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju
- Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja
- Uredba (ES) 883/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o koordinaciji sistemov socialne varnosti
- Uredba (ES) 987/09 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) 883/2004
- Direktiva 2011/24/EU o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu
Upravna taksa
Takse prosto.
Predvideni rok za odločitev
V skladu Zakonom o upravnem postopku je rok za izdajo in vročitev odločbe čim prej, najpozneje pa v 2 mesecih in teče od dne vložitve popolne vloge.
Podatki o dostopnosti služb ZZZS
Območne enote in izpostave ZZZS
Dodatne informacije in publikacije
- Nacionalna kontaktna točka za čezmejno zdravstveno varstvo, tel. 01 / 30 77 222
- Pogosta vprašanja in odgovori
- Informacije v znakovnem jeziku