Zavarovana oseba, ki se za stalno preseli v tujino ima pravico do zdravstvenih storitev v skladu s pravnim redom EU ali meddržavnim sporazumom o socialnem zavarovanju. To pomeni, da lahko v času stalnega bivanja v državah članicah EU, EGP, Švici, Združenem kraljestvu, v Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji ter v Srbiji uveljavlja zdravstvene storitve po pravnih predpisih teh držav in sicer v obsegu, ki ga te države zagotavljajo svojim zavarovanim osebam. To pravico lahko uveljavljajo na podlagi potrdila, ki ga izda pristojna območna enota ali izpostava ZZZS, na pobudo zavarovane osebe same, ali pa tuje zavarovalne organizacije v kraju stalnega bivanja. To potrdilo pošlje v potrditev pristojnemu nosilcu v državo stalnega bivanja.
Pristojna območna enota ZZZS izda:
Za države članice EU, EGP, Združeno kraljestvo ter Švico :
S1 - Dokazilo o upravičenosti do zdravstvenih storitev v državi, v kateri niste zavarovani
Za Avstralijo ne izda listine, Sporazum ne ureja stalnega bivanja v Avstraliji
Za Bosno in Hercegovino :
SI/BIH 7 - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev med stalnim bivanjem osebe v Bosni in Hercegovini
Za Črno goro:
SI/MNE 7 - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev za osebe, ki imajo stalno prebivališče v Črni gori
Za Severno Makedonijo :
SI/RM 7 - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev med stalnim bivanjem osebe v Republiki Makedoniji
Za Srbijo:
SI/SRB 7 - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev za osebe, ki imajo stalno prebivališče v Srbiji
Med študijem v tujini
Slovenske zavarovane osebe, ki so na študiju v drugi državi članici EU, EGP, Švici, Združenem kraljestvu, v Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji ter v Srbiji in imajo na podlagi potrdila o šolanju urejeno obvezno zdravstveno zavarovanja v Sloveniji, so upravičene do zdravstvenih storitev v teh državah v skladu z evropskim pravnim redom oziroma meddržavnim sporazumom o socialnem zavarovanju. Nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve v teh državah lahko uveljavljajo z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.
Na študiju v ostalih državah (npr. ZDA), pa je potrebno zdravstvene storitve plačati. Po povratku v domovino lahko zavarovane osebe zaprosijo za povračilo stroškov na območni enoti ali izpostavi ZZZS.
Zavarovane osebe imajo med začasnim bivanjem v tujini (na zasebnem ali službenem potovanju, v času ko delajo v tujini, na strokovnem izpopolnjevanju ali študiju v tujini) zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Pravice do zdravstvenih storitev v tujini lahko uveljavljajo z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.
Postopek in obseg uveljavljanja zdravstvenih storitev med začasnim bivanjem v tujini se razlikuje glede na to ali zavarovana oseba zdravstvene storitve uveljavlja v državah članicah EU, EGP, Švici, Združenem kraljestvu ali v Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji ter Srbiji ali v ostalih državah za katere ne velja evropski pravni red oziroma ni bil sklenjen meddržavni sporazum o socialnem zavarovanju.
Načrtovano zdravljenje v tujini
Slovenske zavarovane osebe lahko v drugih državah uveljavljajo načrtovano zdravljenje:
če so izčrpane možnosti zdravljenja v Sloveniji, ali
če so v Sloveniji presežene najdaljše dopustne čakalne dobe ali razumen čas, ali
če se odločijo za zdravljenje v drugi državi članici EU na podlagi napotnice zdravnika v Sloveniji.
Zavarovane osebe v Sloveniji so lahko napotene na delo v druge države. Da se oseba obravnava kot napotena na delo, morajo biti izpolnjeni določeni pogoji, ki pa se razlikujejo glede na to v katero državo je oseba napotena.
Opravljanje dela ali dejavnosti v več državah hkrati
Če oseba opravlja delo ali dejavnost v več državah članicah EU hkrati, ima z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja pravico do kritja stroškov nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev.
Obmejni delavec oziroma delovni migrant je delavec s stalnim prebivališčem v eni državi in je zaposlen ali pa opravlja delo v drugi državi, ter se vsak dan oziroma najmanj enkrat tedensko vrača v državo stalnega prebivališča. Zavarovana oseba, ki ima status obmejnega delavca uveljavlja pravico do zdravstvenih storitev tako v državi stalnega bivanja, kot v državi zaposlitve in sicer na način in v obsegu, kot to določa zakonodaja obeh držav. Zavarovani osebi status obmejnega delavca določi pristojni nosilec zdravstvenega zavarovanja v državi zaposlitve, ki za obmejnega delavca izda ustrezno potrdilo in pošlje v potrditev pristojnemu nosilcu v državo stalnega bivanja. To pomeni, da delavcu, ki je zaposlen v Sloveniji in ima stalno prebivališče v državi članici EU, EGP, Švici, Združenem kraljestvu, v Bosni in Hercegovini in Severni Makedoniji status obmejnega delavca določi pristojna območna enota ZZZS, ki v primeru upravičenosti izda določeno potrdilo.
Za države članice EU, EGP, Združeno kraljestvo ter Švico izda:
S1 - Dokazilo o upravičenosti do zdravstvenih storitev v državi, v kateri niste zavarovani
Za Avstralijo ne izda listine, Sporazum ne opredeljuje obmejnih delavcev
Za Bosno in Hercegovino izda:
SI/BIH 7a - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev za zavarovanca, ki ima stalno prebivališče v Bosni in Hercegovini in dela v Republiki Sloveniji
Za Črno goro ne izda listine, Sporazum ne opredeljuje obmejnih delavcev
Za Severno Makedonijo izda:
SI/RM 7a - Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev za zavarovanca, ki ima stalno prebivališče v Republiki Makedoniji in dela v Republiki Sloveniji
Za Srbijo ne izda listine, Sporazum ne opredeljuje obmejnih delavcev
Kje lahko uveljavljate pravice do zdravstvenih storitev
Pravice do zdravstvenih storitev lahko uveljavljate v:
državah članicah EU (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Španija, Švedska (predpisi Evropske unije veljajo tudi za francoska ozemlja Gvadelup, Martinik, Reunion, Francosko Gvajano, Sveti Bartolomej, Sveti Martin in Mayotte ter portugalski ozemlji Azori in Madeira; Danska - predpisi veljajo tudi za Grenlandijo; Španija - predpisi veljajo tudi za afriški mesti Ceuta in Mellila ter za Majorko in Kanarske otoke), EGP (Islandija, Lihtenštajn, Norveška - izvzeti so Spitzbergi in Medvedji otok) in Švici,
državah s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju (Severna Makedonija, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna gora in Avstralija),
Združenem kraljestvu in
ostalih državah sveta (možnost povračila nastalih stroškov).
Postopek in obseg uveljavljanja zdravstvenih storitev se razlikuje glede na to, v kateri od navedenih držav uveljavljate zdravstvene storitve.
Kaj je potrebno urediti pred odhodom v tujino
Pred odhodom v tujino si lahko na podlagi urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, naročite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju: evropska kartica).
Naročilo evropske kartice lahko opravite preko spletne strani ZZZS, mobilnega telefona s SMS sporočilom ali pri območnih enotah oziroma izpostavah ZZZS.
Priporočamo, da evropsko kartico zlasti v času največjega števila naročil (junij, julij) naročite najmanj 7 delovnih dni pred odhodom v tujino.
Za vse ostale države sveta evropska kartica, certifikat oziroma kakršno koli potrdilo, ki ga izda ZZZS ne velja.
Če morate nujno odpotovati in zato nemudoma potrebujete evropsko kartico, lahko na območni enoti ali izpostavi ZZZS zaprosite za certifikat, ki začasno nadomešča evropsko kartico. Certifikat lahko naročite tudi preko spletnega naročila evropske kartice zdravstvenega zavarovanja. V tem primeru boste (če izpolnjujete pogoje) certifikat v PDF obliki prejeli na elektronski naslov, ki ga boste vpisali pri oddaji naročila.
Izstop Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske iz EU - brexit
Med začasnim bivanjem v Združenem kraljestvu (kljub izstopu iz EU) lahko uveljavljate nujne in potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice in certifikata ter do zaključka veljavnosti tudi na podlagi že izdanih certifikatov z oznako SI/UK (valid only in the UK).
Pravna podlaga:
Sporazum o izstopu združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije in Evropske skupnosti za atomsko energijo
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom
Obseg in način uveljavljanja zdravstvenih storitev v tujini
> V državah EU, EGP ter Švici lahko z evropsko kartico oziroma certifikatom uveljavljate nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve, in sicer neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Gre za storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v teh državah. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki vas sprejme na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v tujini, saj je oseba, ki dalj časa biva v drugi državi članici (npr. študentje na študiju v tujini, delavci na delu v tujini, iskalci zaposlitve) upravičena do večjega obsega pravic, kot oseba, ki biva v drugi državi članici krajši čas (npr. osebe na službenem ali zasebnem potovanj). To pomeni, da vam mora zdravnik na podlagi evropske kartice nuditi zdravstvene storitve v takem obsegu, da se vam zgolj zaradi zdravljenja ni potrebno vrniti v pristojno državo pred potekom nameravanega bivanja v drugi državi članici EU, EGP in Švici. Navedene storitve se uveljavljajo v skladu s predpisi države, v kateri poiščete zdravniško pomoč, kar pomeni, da je potrebno v nekaterih državah določene storitve tudi doplačati, enako kot to velja tudi za zavarovane osebe teh držav.
Evropska kartica ne krije:
stroškov prevoza zaradi poškodbe na smučišču (helikopter, reševalne sani) v večini tujih držav
stroškov prevoza zavarovane osebe iz tujine v domovino
stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo turistične ambulante na Hrvaškem
stroškov doplačil, ki ste jih morali plačati pri uveljavljanju zdravstvenih storitev v tujini
stroškov zdravljenja oziroma poroda v tujih državah, če je bil namen bivanja v tujini zdravljenje oziroma porod
> V Avstraliji lahko pravico donujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči uveljavljate neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže, pri čemer morate poleg evropske kartice oziroma certifikata obvezno predložiti tudi potni list. Če boste morali v Avstraliji stroške za zdravstvene storitve poravnati sami, morate zahtevek za povračilo stroškov vložiti neposredno pri avstralskemu pristojnemu nosilcu (Medicare poslovalnicah) v kraju začasnega bivanja. V skladu z meddržavni sporazumom, ZZZS stroškov ne more povrniti.
> V Bosni in Hercegovini, Črni Gori in Srbiji lahko pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomočiuveljavljate z evropsko kartico oziroma certifikatom ter pripadajočim spremnim dopisom z izpisom osebnih podatkov. Potrebno se je zglasiti na uradu zdravstvenega zavarovanja v kraju začasnega bivanja v tujini, v nujnih primerih pa se lahko zglasite neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže.
> V Severni Makedoniji lahko z evropsko kartico oziroma certifikatom uveljavljate pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči,in sicer neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže, pri čemer morate poleg evropske kartice obvezno priložiti tudi spremni dopis z izpisom osebnih podatkov.
> V Združenem kraljestvu lahko z evropsko kartico oziroma certifikatom uveljavljate nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve. Te storitve lahko, do zaključka veljavnosti, uveljavljate tudi na podlagi certifikatov z oznako SI/UK (valid only in the UK), ki so bili izdani za določene skupine zavarovanih oseb (ZZZS teh certifikatov ne izdaja več).
> V ostalih državah sveta morate sami kriti stroške za nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč. ZZZS vam na osnovi predložene dokumentacije v upravičenih primerih te stroške povrne, in sicer v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji.
Aplikacija Evropske kartice zdravstvenega zavarovanja za "pametne" telefone
Na voljo je aplikacija Evropske kartice zdravstvenega zavarovanja za pametne telefone, ki v 24 jezikih nudi informacije o uporabi kartice v vsaki od držav Evropske unije, na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem in v Švici.